Domov > Prečo Boh nezastaví utrpenie?

Prečo Boh nezastaví utrpenie?

Prečo Boh nezastaví utrpenie? | Naozaj mu na nás záleží?
Doba čítania: 3 min.

Kde je Boh, keď sa stane nešťastie? Či už ide o katastrofu v našom osobnom živote alebo o pustošenie obrovských rozmerov, ktoré občas vidíme v televízii, vyvoláva to v nás otázky a pochybnosti. Prečo Boh nezastaví utrpenie? Naozaj mu na nás záleží?

Odpoveď znie „áno“. Ale aby sme mohli nájsť útechu, ktorú ponúka, musíme nájsť odpovede na niekoľko dôležitých otázok.

Ježiš počas svojho pobytu na zemi svojich nasledovníkov upozornil, že na svete budú mať trápenie. Ťažkosti sú tu takmer od počiatku – vírusy a burina, búrky a hmyz, problémy s ľuďmi a peniazmi. Z Biblie vieme, že veci tu na zemi dal do pohybu Boh, ale to neznamená, že nutne zasahuje do všetkého, čo sa deje.

Je na vine Boh?

Keď s hrôzou pozorujeme zdrvujúce veci, ktoré sa tu dejú, nie vždy sa nám podarí určiť ich zdroj. Môže ním byť svet a prírodné živly. Môžu ním byť dôsledky ľudskej hriešnosti či rozhodnutí, ktoré sme spravili. Môže ním byť duchovný útok nepriateľa našej duše alebo to môže pochádzať z Božej ruky.

Snaha nájsť odpoveď na srdce drásajúce „Prečo?“ nám môže spôsobovať muky. I keď sa snažíme nájsť odpoveď na túto ťažkú otázku, pravdepodobne ju nenájdeme a nepochopíme.

Nádej uprostred tragédie a mučivého žiaľu nám môže dodať nádej vedomie, že Bohu to nie je jedno a že nám pomôže zvládnuť to. Nezodpovedané otázky často vedú k obviňovaniu Boha a k tomu, že sa paradoxne vzďaľujeme práve od Osoby, ktorá dokáže nášmu sužovanému srdcu priniesť najväčšiu útechu.

Je Boh na našej strane?

Vieme, že Boh vidí všetko, čo sa nám deje. Nič ho neprekvapí. Nedokážeme pochopiť, prečo teda Boh nezastaví utrpenie a našu bolesť. Kde je uprostred tragédií? Priali by sme si, aby deti nezomierali a aby sme neprichádzali o tých, ktorých milujeme.

Počas svojho života tu na zemi sa ocitáme pred rozhodnutím: Môžeme veriť, že Boh je Bohom lásky, alebo sa od neho môžeme v hneve odvrátiť. Môžeme veriť, že vždy koná v náš prospech, alebo veriť, že je krutý a škodoradostný. Hľadať ho uprostred súženia znamená ocitnúť sa v jeho milujúcom náručí. Odstrčiť ho znamená zostať so zúfalstvom v duši sám.

Hlavná téma, ktorá sa vinie celou Bibliou, je Božia veľká láska k nám. Boh nám opakovane poukazuje na to, že poslal svojho Syna Ježiša na túto zem, aby uzdravoval skrúšené srdcia. Dokonca aj kráľ Dávid, známy ako „muž podľa Božieho srdca“, prechádzal obdobiami veľkého zármutku, až sa ho ľudia naokolo pýtali: „Kde je tvoj Boh?1 On však vedel, že Boh vidí jeho trápenie aj jeho slzy.2 Vo svojom zúfalstve hľadal silu u Boha.

Ešte stále máme nádej

Keď nedokážeme pochopiť zákruty a odbočky na našej životnej ceste, môžeme prísť za tým, kto je naším útočiskom. Boh nesľubuje, že naše životy budú bezproblémové. Sľubuje však, že vo všetkom nám bude nablízku. Nikdy nepochybuj o jeho láske a starostlivosti. To, čo bolí nás, bolí aj jeho. Jeho Syn Ježiš kráčal hore Golgotou k mučivému krížu a rozumie hlbokému súženiu, ktoré môže premknúť dušu. Preto môžeme veriť, že bude s nami aj v časoch tiesne.

  • Boh nás neprestajne vyzýva k tomu, aby sme mu prinášali svoje bremená a nachádzali uňho odpočinok duše.3
  • Vyzýva nás, aby sme naňho zložili svoje starosti, lebo mu na nás záleží.4
  • Volá nás, aby sme prichádzali k jeho trónu, lebo tam nájdeme milosrdenstvo, milosť a pomoc v čase núdze.5
  • On bude našou útechou v žiali, keď budeme mať choré srdce.6
  • On nám ponúka silu, keď sme slabí.7
  • On uzdravuje skrúšených srdcom a obväzuje ich rany.8

Keď naša myseľ nedokáže pochopiť tragické okolnosti, v ktorých sa ocitáme, naše srdce môže kedykoľvek volať na Boha útechy, u neho nájsť silu na daný deň a uvedomiť si, že jeho pomoc a nádej tu bude aj zajtra. Bohu na nás naozaj záleží!

„Nech je požehnaný Boh a Otec nášho Pána Ježiša Krista, Otec milosrdenstva a Boh všetkej útechy, ktorý nás potešuje v každom našom súžení, aby sme aj my mohli potešovať tých, čo sú v akomkoľvek súžení, a to útechou, ktorou aj nás Boh potešil“.9

Chceš sa o tom porozprávať?

Ak v tejto oblasti s niečím zápasíš, potrebuješ radu či podporu, napíš nám. Jeden z našich e-koučov ti rád pomôže.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.
Zdieľaj
Prepošli