Domov > Vplyv sociálnych sietí: Smerujeme k osamelosti?

Vplyv sociálnych sietí: Smerujeme k osamelosti?​

Vplyv sociálnych sietí na vzťahy a sebavedomie. Výhody a nevýhody sociálnych sietí.
Doba čítania: 2 min.

Už si niekedy vymazal post na sociálnej sieti, pretože nezískal dostatok lajkov? Ja áno. Spomínam si, ako som asi desiatykrát za minútu klikla na obnovenie oznámení. Môj manžel, ktorý ma ticho pozoroval, sa spýtal: „Tú našu fotku si zverejnila preto, lebo si na mňa hrdá, alebo ti záleží len na lajkoch?“ Au. V tej chvíli som vedela, že mám problém a začala som hlbšie vnímať nevýhody sociálnych sietí, ktoré sa tak ľahko prehliadajú. 

Moja práca sa točí okolo sociálnych sietí a verím, že prinášajú aj veľa dobrého. Sociálne médiá nám otvárajú svet možností, poskytujú platformu pre spojenie s ľuďmi na celom svete, ale súčasne odhaľujú, ako môžu ovplyvňovať naše vzťahy a sebaprijatie. Silný vplyv sociálnych sietí, ktorý si častokrát vôbec neuvedomujeme, sa prejavuje v každodennom živote, a môže formovať naše sebavedomie.

Vplyv sociálnych sietí na osamelosť 

Sociálne siete sú navrhnuté tak, aby vytvárali pocit komunity. Avšak tu prichádza riziko, keďže ich virtuálna povaha nemusí poskytovať príležitosti na rozvoj hlbokých a skutočne potrebných vzťahov.

Ak sa pri vytváraní vzťahov spoliehame na digitálny svet, môže nás to odvádzať od hlbšieho kontaktu s ľuďmi v našom fyzickom priestore.

Facebook vo svojej tlačovej správe uviedol, že ľudia, ktorí trávia veľa času len pasívnym sledovaním obsahu bez skutočnej interakcie s ostatnými, sa následne môžu cítiť menej šťastní alebo spokojní. To je jedným z rizík internetu a sociálnych sietí, s ktorými sa môžeme stretávať.

Ľudia potrebujú byť v skutočnom kontakte s inými ľuďmi. Hoci to môže byť náročnejšie, je to niečo, pre čo sme boli stvorení

Lajky sa nevyrovnajú osobným komplimentom 

Všetci občas potrebujeme pochvalu a uznanie. To je celkom normálne. Tieto isté potreby máme aj na sociálnych sieťach a ich (ne)naplnenie má prirodzene vplyv na naše emócie.  

Našu náladu ovplyvňujú reakcie ľudí na naše príspevky. Lajky a komentáre čoraz viac nahrádzajú skutočné slovné pochvaly, uznania či prejavy lásky. 

„Komplimenty“, ktoré zdieľame alebo dostávame na sociálnych sieťach, jednoducho nemajú rovnakú hĺbku.  

Ako byť pánom sociálnych sietí? 

Kedy si naposledy išiel na výnimočnú udalosť bez mobilu? Dokážeš si vychutnávať daný okamih bez toho, aby si nafotil 100 dokonalých fotiek?

Odlož telefón a zájdi na obed s kamarátom alebo kamarátkou. Venuj svoju plnú pozornosť človeku, s ktorým práve si. Nájdi si priateľstvá, ktoré presahujú digitálny svet.

Prejav lásku alebo úctu slovným komplimentom, činom alebo osobnou správou. Buduj svoje vzťahy tvárou v tvár bez toho, aby medzi vami stáli obrazovky a vplyv sociálnych sietí narušil ich úprimnosť a autentickosť. 

Ako sa zmenil môj pohľad?

Nedávno sme absolvovali výlet na lodi, kde nebol signál. Zažila som nečakanú slobodu, keďže som nemohla používať svoj telefón. Namiesto toho som viedla skutočné rozhovory, čítala knihu, spoznávala nových ľudí a rozvíjala nové priateľstvá.

Áno, hneď ako sme sa dostali k Wi-Fi, zverejnila som peknú fotku. Ale potom som odložila telefón, zdvihla zrak od obrazovky a užívala si neuveriteľný výhľad pred sebou.

Predstav si, že si na mojom mieste a v tej chvíli ti začnú chodiť notifikácie s lajkmi na práve zverejnenú fotku. Čo si vyberieš: budeš ďalej vychutnávať čas s osobou, ktorá je pre teba vzácna, alebo siahneš po svojom mobile? 

Je oslobodzujúce uvedomiť si, aký vplyv majú sociálne siete na náš život a rozhodnúť sa nedať sa ovládať nevýhodami, ktoré sociálne siete prinášajú.

Chceš sa o tom porozprávať?

Ak v tejto oblasti s niečím zápasíš, potrebuješ radu či podporu, napíš nám. Jeden z našich e-koučov ti rád pomôže.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.
Zdieľaj
Prepošli