Domov > Ako byť dobrý otec a manžel?

Ako byť dobrý otec a manžel?

Ako byť dobrý otec a manžel
Doba čítania: 3 min.

Keď mi manželka nečakane oznámila, že je tehotná, tešil som sa, že sa stanem otcom. Napriek štatistikám o vysokom počte mužov, ktorí otcovstvo nezvládajú a opúšťajú svoje rodiny, chcel som byť dobrý otec a manžel. Ešte som netušil, čo ma čaká. 

Bláznivý začiatok

Po dvoch mesiacoch tehotenstva prišla ďalšia šokujúca novinka – zistili sme, že čakáme dvojičky. Trochu to otriaslo obrazom, ktorý som si v duchu predstavoval. Potom mojej manželke diagnostikovali preeklampsiu a lekári sa začali obávať o rast našich detí. Boli sme zavalení vyšetreniami a rôznymi prognózami. 

Cítili sme sa ako na emocionálnej horskej dráhe. Lekári odporučili mojej manželke mesačný pokoj na lôžku. Nasledoval ďalší mesiac v nemocnici a potom pôrod v 30. týždni. A nakoniec trojmesačný pobyt s našimi dievčatami na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Takto som vhupol do roly otca. Bola to nesmierne stresujúca a vyčerpávajúca skúsenosť. Boli sme plní neistoty a netušil som, ako byť dobrým otcom a manželom v našej komplikovanej situácii.

Hľadanie rovnováhy

Keď sme naše dvojčatá priniesli domov, všetko sa začalo točiť okolo nich. Po niekoľkých podráždených poznámkach a hádkach som prišiel k záveru, že potrebujeme pravidelný režim. Rozdelili sme si úlohy, aby sme lepšie zvládali starostlivosť o dvojičky aj jeden o druhého. Dúfal som, že tak získame viac času na spánok a budeme schopní lepšie komunikovať. 

Manželka súhlasila a pomohla mi vytvoriť spoločný režim:

 1. Dohodli sme sa, kto a kedy bude dvojčatá kŕmiť.
 2. Vytvorili sme týždenný jedálny lístok a určili, kto bude kedy variť.
 3. Naplánovali sme si, kto bude dvojčatá každý večer kúpať.
 4. Dohodli sme sa, kto a kedy bude prať.
 5. Naplánovali sme filmové večery v čase, keď deti spia.
 6. Dohodli sme sa, kto bude mať kedy „nočnú“ službu.
 7. Každý deň sme si navzájom dopriali nerušený čas na modlitbu.

Vytvorenie dobrého režimu nám pomohlo vyriešiť mnohé praktické veci ohľadom dvojčiat. 

Ako byť dobrý otec a manžel 

Myslel som si, že robím všetko správne a že Boh bude na mňa hrdý. Viedol som svoju manželku, rozdelili sme si úlohy a komunikovali sme. Napriek tomu som cítil napätie a  podráždenosť. Žiadny rozpis nedá človeku viac trpezlivosti, lásky a sebaovládania – potreboval som Ježiša.

Boh mi cez Písmo pripomenul:

 • aby som ho prosil o pomoc v tom, ako viesť svoju rodinu;1
 • že on ma najlepšie naučí dobre komunikovať;2 
 • že mi ukáže, ako milovať svoju manželku a ako sa k nej správať v tomto ťažkom období;3 
 • že Ježiš mi pomôže prekonať moju úzkosť a strach.4

Nikdy nebudem dokonalý manžel ani otec. Ježiš je jediný, kto mi môže dať silu všetko zvládnuť. Keď som si to pripomenul, problémy nezmizli, no otvorilo mi to oči. Pochopil som, že žiadny plán, aplikácia ani blog nedokáže to, čo dokáže len Boh. Jedine on ma naučí, ako byť dobrý otec a manžel zároveň. Všetko ostatné sú iba nástroje, cez ktoré môže pôsobiť.

Ten najlepší Otec

Vždy, keď sme s manželkou potrebovali o niečom vážnom rozhodnúť, predložili sme to najprv v modlitbe Bohu a prosili sme o vedenie Ducha Svätého. Prosili sme ho, aby hovoril spôsobom, ktorý nebudeme schopní prehliadnuť. 

Veď Boha vždy môžeme prosiť o múdrosť.5 On nás vyzýva, aby sme sa ho pevne držali a čerpali od neho.6 Keď som dovolil Ježišovi, aby ma viedol v tom, ako mám viesť našu rodinu, posilnilo to naše manželstvo aj moje otcovstvo.

Jediný spôsob ako byť dobrým otcom a manželom, je teda odovzdať to všetko Bohu. Asi sa nikdy nestanem otcom roka, ale ma teší, že ma deň čo deň vedie naozaj dokonalý Otec. 

Chceš sa o tom porozprávať?

Ak v tejto oblasti s niečím zápasíš, potrebuješ radu či podporu, napíš nám. Jeden z našich e-koučov ti rád pomôže.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.
Zdieľaj
Prepošli