Domov > Začni čítať Bibliu: tipy, rady, preklady, plány na čítanie

Začni čítať Bibliu: tipy, rady, preklady, plány na čítanie

Začni čítať Bibliu: tipy, rady, preklady, plány na čítanie
Doba čítania: 3 min.

Biblia nie je obyčajná kniha. Je to posolstvo od Boha, ktoré oslovuje naše srdce a prináša nádej do života. Dozvieš sa v nej, aký je Boh a čo sľúbil, že pre teba urobí. Napríklad, že všetko v tvojom živote použije na dobré, nikdy ťa neopustí, vie, čo potrebuješ, a po celý život ťa bude sprevádzať svojím nadprirodzeným pokojom. Pozri si naše tipy, ako čítať Bibliu a ako si vybrať najlepšiu Bibliu.

Prečo čítať Bibliu?

  • Biblia nám pomáha spoznať Boha a Jeho lásku k nám.
  • Ukazuje nám cestu k spaseniu a naplnenému životu.
  • Poskytuje nám silu a povzbudenie v ťažkých chvíľach.
  • Učí nás, ako žiť podľa Božích hodnôt a morálky.

Kde začať čítať

Knihy zvyčajne čítame hneď od prvej strany. Mnohí ľudia si myslia, že aj do čítania Biblie by sa mali pustiť od začiatku, od 1. knihy Mojžišovej. Dávalo by to zmysel, keďže je známa aj pod názvom Genezis, čo znamená „začiatok“. 

Avšak Biblia nie je len jedna kniha. Slovo biblia znamená „knihy“ alebo „spisy“ – je to celá knižnica, ktorú tvoria desiatky kníh! Bibliu nemusíš čítať chronologicky – ani v knižnici nečítaš knihy v tom poradí, ako ich niekto uložil na policu. 

Ani by to nebolo jednoduché, lebo knihy Biblie nie sú usporiadané podľa času, kedy boli napísané. Sú zoradené podľa kategórií – na jednom mieste nájdeš historické knihy, inde prorocké knihy, biblickú poéziu či rôzne listy.  

Nemusíš teda začať od Genezis. Existuje mnoho plánov čítania Biblie, ktoré ti pomôžu v tom, kde začať a ako ju čítať. 

Kľúčom k porozumeniu Biblie je Kristus

Biblia je rozdelená na Starú a Novú zmluvu. Stará zmluva predpovedá príchod Mesiáša, Spasiteľa, ktorý obnoví vzťah medzi Bohom a človekom. Nová zmluva odhaľuje, že tým Mesiášom je Ježiš Kristus, a opisuje jeho život a poslanie. Zvyšok Novej zmluvy vysvetľuje, ako žiť nový život s Ježišom.

Aby si pochopil Starú zmluvu, je dôležité začať Novou. Ježiš prišiel preto, aby tí, čo ho nasledujú, mohli žiť naplnený život. Súčasťou toho je poznávanie a dodržiavanie Božieho slova. Ježiš povedal: „Ak zostanete v mojom slove, budete naozaj mojimi učeníkmi, poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí.“3

Biblia nie je len kniha na štúdium, je to kniha pre život.
Lawrence O. Richards

Tipy, ako čítať Bibliu

Počas čítania Biblie sa modli a pros Ducha Svätého, aby ťa viedol: „Keď však príde on, Duch pravdy, uvedie vás do celej pravdy…“4 Preto pri čítaní očakávaj, že Boh ťa prostredníctvom Biblie niečo naučí. No nespoliehaj sa na svoje pocity. Niektorým častiam možno nebudeš vždy rozumieť alebo sa ti budú zdať nudné. Iné však prehovoria priamo do tvojej situácie, akoby ich autor písal práve tebe! Preto sa oplatí vytrvať.

  • Pred čítaním sa modli a pros o vedenie Ducha Svätého.
  • Čítaj s otvorenou mysľou a srdcom.
  • Premýšľaj nad tým, čo čítaš, a hľadaj súvislosti s vlastným životom.
  • Porozprávaj sa s priateľmi o tom, čo si sa dozvedel.
  • Používaj komentáre a študijné pomôcky, ktoré ti pomôžu pochopiť zložitejšie časti.

V článku 7 krokov, ako čítať Bibliu ti predstavíme jednoduchú metódu, ako študovať Písmo. Každý deň si vyhraď na čítanie Biblie nejaký čas, aby sa stalo bežnou súčasťou tvojho života. Nájdi si miesto, kde ťa nebude nič vyrušovať. Zvoľ si čas, kedy sa dokážeš najviac sústrediť na Boha. Premýšľaj nad tým, čo čítaš, a rozprávaj sa o tom s Bohom. Môžeš si založiť denník a písať si, čo ťa Boh naučí alebo za čo sa chceš modliť. Pomôže ti to usporiadať si myšlienky a spätne vidieť, ako Boh konal.

Najlepšia Biblia ?

V kníhkupectvách nájdeš viacero rôznych prekladov Svätého Písma. V zásade sú dosť podobné a ak si nevieš vybrať, odporúčame ti ekumenický preklad, na ktorom sa spolupodieľali všetky významnejšie kresťanské cirkvi na Slovensku. 

Ak ti viac vyhovuje online forma, k dispozícii sú aj viaceré webstránky aj mobilné aplikácie Biblie. Ponúkajú dokonca rôzne preklady, ktoré si môžeš veľmi jednoducho porovnať. Nájdeš v nich tiež čítacie plány či možnosť zdieľania veršov, ktoré ťa oslovia, so svojimi priateľmi. 

Plán čítania Biblie

Existuje veľa plánov čítania Biblie, ktoré ti môžu pomôcť. Ak si chceš napríklad tento rok prečítať celú Novú zmluvu, pomôže ti tento Ročný plán čítania Novej zmluvy. Ak sa chceš sústrediť na konkrétnu tému, ponúkame ti niekoľko tematických plánov čítania Biblie. V štúdiu Písma ti môže pomôcť aj náš bezplatný online kurz Ako čítať Bibliu. 

Kdekoľvek začneš, prajeme ti, aby čítanie Biblie bolo pre teba vzrušujúcim dobrodružstvom na ceste poznávania Boha a seba samého.

Chceš sa o tom porozprávať?

Ak v tejto oblasti s niečím zápasíš, potrebuješ radu či podporu, napíš nám. Jeden z našich e-koučov ti rád pomôže.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.
Zdieľaj
Prepošli