7 jednoduchých krokov, ako čítať Bibliu

Domov > 7 jednoduchých krokov, ako čítať Bibliu

7 jednoduchých krokov, ako čítať Bibliu

Ako čítať Sväté písmo
Doba čítania: 2 min.

Chceš vedieť, čo si o tebe Boh myslí? Alebo že aký je? Ľahko to zistíš… v Biblii! Boh sa nám dáva spoznať rôznymi spôsobmi, ale jeden z najhlavnejších je práve cez Sväté písmo. Je v nej zapísaných množstvo zaujímavých udalostí, múdrych myšlienok a výrokov, keďže však bola písaná v inej dobe a kultúre, nečíta sa tak ľahko ako iné knihy. Ak si kladieš otázku, ako čítať alebo študovať Bibliu, tento článok ti o tom prezradí viac. 

Zápasy so Svätým písmom

Už dlho sa snažím prísť na efektívny a dôsledný spôsob, ako čítať Bibliu. 

Viem, že je to pre mňa dobré a dôležité. Viem, že pravidelné čítanie Svätého písma má veľký vplyv nielen na môj vzťah s Bohom, ale aj s ľuďmi okolo mňa. A predsa som v tejto oblasti málokedy dôsledný. Po čítaní tých istých pasáží dokola si kladiem otázku, ako sa na známe frázy pozerať novými očami.

Nový objav

A potom som objavil túto metódu 7 krokov, ktorá mi pomáha robiť si štúdium Biblie tak, že z nej mám skutočný  úžitok. 

„Mohlo by to byť naozaj také jednoduché?“ pýtal som sa sám seba po jej vyskúšaní. So skupinou priateľov som strávil hodinu  štúdiom 1. kapitoly Evanjelia podľa Jána.1 Bol som šokovaný niektorými nuansami tejto pasáže, ktoré mi dosiaľ unikali.

Táto metóda sa dá aplikovať pri osobnom aj skupinovom štúdiu Písma a je dostatočne jednoduchá, aby ju mohli ľahko používať noví veriaci aj tí, ktorí Bibliu čítajú už dlhšie. 

7 praktických krokov, ako čítať Bibliu

  1. Vyber si úryvok z Biblie. Odporúčam ti vybrať si nejaké príbehy, ale rovnako dobre fungujú aj úryvky z listov apoštolov.
  2. Prečítaj si úryvok 2x za sebou. Snaž sa verše nepreletieť, najmä ak ti je úryvok známy. Čítaj pozorne a všímaj si detaily.
  3. Môžeš zhrnúť úryvok vlastnými slovami? Čo sa v tomto úryvku stalo? Nevysvetľuj, čo to znamená, len ho skús prerozprávať tak, aby ti ušlo čo najmenej detailov.
  4. Čo táto pasáž učí o Bohu? Čo sa dozvedáš z tejto pasáže o Otcovi, Ježišovi alebo Duchu Svätom? Ktoré vlastnosti Boha sa tu opisujú alebo prejavujú v praxi? 
  5. Čo táto pasáž hovorí o človeku (alebo o mne)? Čo sa tu píše o ľuďoch – ich vlastnostiach, konaní, emóciách, hriešnosti a pod.? 
  6. V čom sa chceš zmeniť? Čo budeš tento týždeň robiť inak na základe danej pasáže? Aký najvýznamnejší poznatok si odnášaš? Ako tvoje pozorovania ovplyvňujú to, ako vnímaš Boha? Seba samého? Čo sa s tým chystáš urobiť?
  7. Komu povieš, čo si sa naučil? Niekedy to, čo ťa Boh učí prostredníctvom Svätého písma, môže byť dôležité aj pre tvoje okolie. Premýšľaj nad tým, koho by mohla pravda, ktorú si sa dozvedel o Bohu, povzbudiť počas nasledujúcich dní. 

Táto metóda je skvelá v tom, že k čítaniu Biblie nepristupuje ako k pasívnej konzumácii informácií, ale nás vyzýva k aktívnemu premýšľaniu nad Božím slovom a k jeho praktickej aplikácii. Otvára dvere pre zmenu v nás samých a pomáha nám vstupovať do diskusie s inými.

Ak sa o štúdiu Biblie chceš dozvedieť viac, zapíš sa do nášho bezplatného online kurzu Ako čítať Bibliu?

Chceš sa o tom porozprávať?

Ak v tejto oblasti s niečím zápasíš, potrebuješ radu či podporu, napíš nám. Jeden z našich e-koučov ti rád pomôže.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.
Zdieľaj
Prepošli