Domov > Čo je viera?

Čo je viera a ako mať viac viery?

Čo je viera
Doba čítania: 4 min.

Viera je dôležitá súčasť nášho každodenného života a praktizujeme ju vo všetkých oblastiach. Ak napríklad ochorieš a potrebuješ ísť k špecialistovi, nájdeš si nejakého na internete a navštíviš ho. Nepreveruješ, či sú jeho tituly pravé. Vypíše ti lekársku správu plnú cudzích slov, ktoré ste sa v škole neučili. Pošle ťa do lekárne, kde ti neznámy lekárnik dá tabletky s mysterióznym chemickým zložením. Ale niekoľkokrát denne si ich vložíš do úst, lebo úprimne veríš, že je všetko tak, ako má byť. O tom je viera. 

Čo nie je viera?

Viera je podstatou nášho kresťanského života. Slovo viera sa v Biblii nachádza 232-krát. Ak chceme prísť k definícii viery, najprv si povedzme, čo viera nie je.

  • Viera nie je emócia, t. j. mať z Boha dobrý pocit
  • Viera nie je slepý krok do neznáma, napriek faktom 
  • Viera nie je akási vesmírna Sila, ktorou vieš dosiahnuť to, čo chceš (ako Sila vo Hviezdnych vojnách: „Luke, použi Silu!“)

Žiaľ, tieto názory o viere sa dnes stále vyučujú v niektorých kresťanských kruhoch. 

Hank Hanegraaff vo svojej knihe Kresťanstvo v kríze rozpráva príbeh Larryho a Lucky Parkerovcov, ktorí odmietli svojmu synovi podávať inzulín, aj keď mal cukrovku. Bolo im totiž povedané, že stačí, ak budú dostatočne veriť (ak použijú Silu), a ich syn bude uzdravený. Chlapec však postupne upadol do diabetickej kómy a umrel. 

Namiesto toho, aby rodičia vybavovali pohreb, zorganizovali akúsi „bohoslužbu zmŕtvychvstania“. Boli presvedčení, že ak budú mať dosť viery (ak budú prehlasovať tie správne veci a ich viera bude dostatočne silná, bez akýchkoľvek pochybností), potom sila viery vzkriesi ich syna z mŕtvych.

Larry a Lucky Parkerovci boli obvinení a odsúdení za týranie dieťaťa a neúmyselné zabitie. Prečo? Pretože mali zlé chápanie viery.

Čo je viera podľa Ježiša?

Novozmluvné evanjeliá ukazujú, že aj učeníci boli často zmätení z viery. Ale aspoň mali dosť rozumu na to, aby sa opýtali Ježiša. Raz si od neho učeníci pýtali viac viery. On im povedal: „Ak by ste mali vieru ako horčičné zrnko a povedali by ste tejto moruši: ‚Vytrhni sa aj s koreňom a presaď sa do mora!‘, poslúchla by vás.“1 

Ježišova odpoveď je zaujímavá. Všimni si, že nehovorí o veciach, ktoré často počúvame v kostole. Nepovedal: „Snažte sa viac!“ alebo „Majte väčšiu vieru.“ Ježišova odpoveď odkrýva dôležitú pravdu o podstate viery. Horčičné zrnko bolo najmenšie známe semeno v tej dobe. Ježiš použil tento fakt na ilustráciu toho, že to, čo je dôležité, nie je veľkosť našej viery… Sila viery závisí od schopností toho, v koho veríme, a nie od tých našich.  

Sila viery vs. predmet našej viery

Vysvetlím ti to na príklade. Predstav si, že stojím na brehu jazera počas prvých zimných týždňov. Jazero je už zamrznuté, pokryté tenkou vrstvou ľadu. Som plný viery, že ma ľad udrží a smelo vykročím vpred. Žiaľ, napriek svojej silnej viere zažijem ľadový a mokrý šok. Pokiaľ je ľad tenký, nezáleží na tom, koľko mám viery. Ten ľad jednoducho nie je spoľahlivý.

A teraz si predstav si, že prešli dva mesiace a zima je v plnom prúde. Ľad je o desať centimetrov hrubší a ja opäť stojím na brehu jazera. Keďže už mám za sebou jednu nepríjemnú skúsenosť, som extrémne opatrný. Nie som si istý, či ma ľad udrží – veď ani minule ma neudržal. Aj keď sa bojím a mám menej viery než predtým, aj ten môj najopatrnejší a najváhavejší krok bude odmenený pocitom pevnej „pôdy“ pod nohami. 

V čom je ten rozdiel? Predmet mojej viery (t. j. to, čomu som veril) bol tentoraz spoľahlivejší. Je tu však ešte jedna podmienka.

Sila viery vs. poznanie

Miera viery, ktorú do niečoho vkladáme, je priamo úmerná nášmu poznaniu danej veci.

Predstav si napríklad človeka, ktorý sa bojí lietania. Ešte pred príchodom na letisko si kúpi najlepšie cestovné poistenie. Desaťkrát si skontroluje, či má dobre zapnutý pás a neujde mu ani slovo z letuškiných bezpečnostných pokynov. Nemá dosť viery, že ho lietadlo dokáže bezpečne dopraviť do jeho cieľovej destinácie. 

Ale ako cesta pokračuje, náš pasažier sa začíta do zaujímavej knihy o lietadlách a lietaní. A čuduj sa svete: postupne sa uvoľní. Najprv si odopne bezpečnostný pás, potom si dá obed a po čase už dokonca dokáže žartovať so svojím spolucestujúcim. Prečo tá zmena? Vo výške 11 km nad zemou je viac viery? Samozrejme, že nie. Čím viac sa pasažier presvedčil o spoľahlivosti predmetu svojej viery – o lietadle, tým viac mu dokázal veriť. 

Viera v Boha rastie poznaním Boha

Tak to je aj v živote kresťana. Čím lepšie spoznáš Boha, tým viac mu dokážeš veriť. Nauč sa žiť podľa právd Božieho slova, a nie podľa svojich pocitov. Keď si čítaš Bibliu, pozoruj, aký je Boh, a pros ho, aby sa ti čoraz viac odhaľoval. Ak nevieš, kde začať, prečítaj si Žalmy 145, 146 a 147, ktoré krásne opisujú, aký je Boh. 

Pri čítaní ho vždy pros, aby ťa naučil viac mu dôverovať. Keď čelíš ťažkostiam, pýtaj sa ho: „Pane, čo potrebujem o tebe vedieť, čo by mi v tejto situácii pomohlo dôverovať ti?“ Spoznávaj Boha, aby rástla tvoja viera a aby sa prehlboval váš vzťah. 

Americký misionár D. L. Moody raz povedal: „Denne som sa modlieval, aby mi Pán dal vieru. Potom som jedného dňa narazil na 10. kapitolu Listu Rimanom, kde sa píše: ,Viera sa rodí z počúvania a počúvanie z Kristovho slova.´ A tak som začal čítať Bibliu a moja viera odvtedy rastie.“ 

Autor: Dave Lowe

Chceš sa o tom porozprávať?

Ak v tejto oblasti s niečím zápasíš, potrebuješ radu či podporu, napíš nám. Jeden z našich e-koučov ti rád pomôže.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.
Zdieľaj
Prepošli