Domov > Stres a tlaky v práci? Ako ochrániť svoju identitu a duševné zdravie

Stres a tlaky v práci? Ako ochrániť svoju identitu a duševné zdravie

Stres v práci - ako ochrániť svoju identitu a duševné zdravie
Doba čítania: 3 min.

Máš pocit, že si v neustálom strese a tlaku? Nie si sám. Veľa ľudí bojuje so stresom v práci, ktorý môže viesť k vážnym následkom, napríklad k vyhoreniu. Práca sa dnes pre mnohých z nás stáva nielen zdrojom príjmov, ale aj kľúčovou súčasťou našej sebahodnoty a zmyslu života. Ako môžeme chrániť svoje duševné zdravie a udržať si pozitívny pohľad na svoju identitu? 

Skús zhodnotiť, či o tebe platia nasledujúce tvrdenia:

  • Keď sa ti nedarí v práci, máš pocit, že zlyhávaš aj v iných oblastiach života.
  • Keď odchádzaš z práce domov, máš problém „vypnúť mozog“.
  • Vždy si myslíš, že musíš urobiť „ešte jednu vec“ predtým, než si dopraješ oddych.
  • Pochvala od kolegov alebo nadriadených ti prináša obrovský príval radosti a pozitívnych emócií.

Práca je dobrá vec. Prispieva k osobnostnému rastu a pocitu zmysluplnosti. Tvoja identita by sa však nemala úplne definovať prácou. Ak si sa vedel stotožniť s väčšinou z vyššie uvedených výrokov, môže to byť signál, že je čas prehodnotiť miesto, ktoré práca zohráva vo tvojom živote. A zamyslieť sa nad tým, prečo si vlastne na svete.

Si oveľa viac ako len to, čo robíš v práci. Si človek s vlastným príbehom, vzťahmi, skúsenosťami, vášňami a mnohými ďalšími vecami, ktoré môžeš zdieľať s inými. Ak je tvoja práca jediným, na čo dokážeš myslieť, výrazne tým obmedzuješ svoj potenciál a pohľad na zmysel života.

Čo sa s tým dá urobiť? Skús zmeniť svoj pohľad na prácu a identitu:

1. Spomaľ 

Keď sa snažíš ľuďom okolo seba dokázať, že všetko zvládneš, môžeš skončiť ako workoholik a rýchlo vyhorieť. Ak máš pocit, že ťa práca ovláda, stlač „pauzu“. Odpočinok je rovnako dôležitý ako práca. Naša myseľ a telo potrebujú oddych od stresu a tlakov, aby sa dobili. Oddýchnutí môžeme zo seba ponúknuť viac.

Pozri sa na svoj týždenný rozvrh a vyhraď si čas na pravidelný odpočinok. Potom si vyber činnosti, ktoré ťa naozaj osviežia. Aj keď túžiš po posteli a Netflixe, nemusí to byť to najlepšia forma oddychu pre tvoju myseľ a dušu.

Popri pravidelnom odpočinku nezabúdaj aj na dlhšie bloky, keď dáš prácu bokom. Nečakaj do leta. Možno práve teraz prišiel čas vybrať si dovolenku, ktorú si prenášaš ešte z minulého roka.

2. Vnímaj ľudí okolo seba

Často si v práci vyrábame stres sami, keď sa snažíme splniť všetky úlohy dokonale. Chceme vyzerať v očiach kolegov dobre a získať pochvalu. 

Zamysli sa nad tým, aký vplyv máš na iných, keď sa práca stane tvojou prioritou. Musia sa ostatní prispôsobovať tvojim nerealistickým štandardom? Musia znášať tvoju podráždenosť či hnev, keď nespĺňajú tvoje očakávania? Ak si sebahodnotu spájaš s prácou, môže to viesť k napätým vzťahom a frustrácii.

Stresu a tlakom v práci sa dá čeliť budovaním zdravých vzťahov s kolegami. Uvedom si vplyv, ktorý máš na ľudí okolo seba. Oni by mali byť dôležitejší než tvoje pracovné úlohy. Stanov si hranice, aby práca neničila tvoje vzťahy. 

3. Premýšľaj nad zmyslom svojho života 

Práca je len jedným zo spôsobov, ako využiť talenty, ktoré ti Boh dal. Nie je však jediným ani tým najlepším. Obzvlášť vtedy, keď na nej staviaš svoju identitu a sebahodnotu. Ak prežívaš vyhorenie alebo máš pocit, že ťa tvoja práca neuspokojuje, možno je to signál, aby si sa hlbšie zamyslel nad svojím životom: kam smeruješ a čo chceš po sebe zanechať? Môže ti v tom pomôcť aj náš bezplatný online kurz Ako nájsť zmysel života?

Keď sa stres a práca stanú nerozlučnou dvojicou, je nevyhnutné hľadať rovnováhu a chrániť svoje duševné zdravie. Nezabúdaj, že tvoja identita nie je viazaná na to, čo robíš v zamestnaní. Si jedinečný a Boh ťa miluje. Aj keď sa tvoja práca zmení, tvoja hodnota zostane rovnaká. 

Si viac ako len to, čo robíš.

Chceš sa o tom porozprávať?

Ak v tejto oblasti s niečím zápasíš, potrebuješ radu či podporu, napíš nám. Jeden z našich e-koučov ti rád pomôže.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.
Zdieľaj
Prepošli