Domov > Veľká noc – pravdivý príbeh alebo geniálny podvod?

Veľká noc – pravdivý príbeh alebo geniálny podvod?

Veľká noc - Je zmŕtvychvstanie Ježiša pravda alebo podvod
Doba čítania: 4 min.

Čo je Veľká noc a prečo ju oslavujeme? Kde sa vzala šibačka, veľkonočný zajačik a vajíčka? A čo si o Veľkej noci myslíš ty? Veríš, že veľkonočný príbeh je pravdivý, alebo je to len geniálny podvod, ktorému ľudia veria už dve tisícročia?

Kedy je Veľká noc a ako sa vypočíta jej dátum?

Veľká noc je kresťanský sviatok a je pohyblivý, t. j. každý rok sa oslavuje v inom čase. Slovensko ho – podobne ako iné krajiny – oslavuje prvý víkend po prvom splne Mesiaca po jarnej rovnodennosti (t. j. po 21. 3). Počas tohto sviatku kresťania po celom svete oslavujú Ježišovo vzkriesenie z mŕtvych, avšak v mnohých domácnostiach je dnes Veľká noc zmesou kresťanských tradícií a pohanských osláv príchodu jari.

Kedy bude Veľká noc – najbližšie termíny:

    • 18. – 21. marec 2025
    • 3. – 6. apríl 2026
    • 26. – 29. marec 2027

Aké sú zvyky a tradície cez veľkonočné sviatky?

Veľa ľudí sa teší na Veľkú noc najmä kvôli jedlu. Veľkonočné vajíčka, baránky a zajačiky vo všetkých farbách a príchutiach sa na nás usmievajú spoza každého rohu.

Veľkonočný pondelok je podľa tradície na Slovensku dňom hodovania, šibačky a polievania. Šibačka má dievčatám priniesť hojnosť, šťastie a odohnať od nich zlo. Oblievačka alebo polievačka zas symbolizuje očistu a má dievčatám zabezpečiť krásu, mladosť a zdravie počas celého roka.

Ďalším symbolom Veľkej noci sú maľované kraslice. Vajíčko v mnohých kultúrach symbolizuje nový život, znovuzrodenie. Počas stredoveku bolo jedenie vajíčok počas pôstu (40 dní pred Veľkou nocou) zakázané, takže si ich vraj ľudia maľovali, ozdobovali a vrámci veľkonočných osláv a hodovania napokon aj zjedli. A kde sa vzal veľkonočný zajačik?

 

Príbeh o Veľkej noci pre deti

Najkrajšia rozprávka o veľkonočnom zajačikovi je mýtus o dievčatku, ktoré jedného dňa nájde premrznutého vtáčika. Prosí bohyňu Eostre, aby vtáčikovi pomohla. Bohyňa vidí, že vtáčik už nebude môcť lietať, a premení ho na bieleho zajaca, ktorý bude ďalej znášať vajíčka. Prikáže dievčatku, aby každú jar očakávalo príchod zajačika a hľadalo v lese jeho krásne vajíčka vo všetkých farbách dúhy.

Veľkonočné príbehy, symboly a tradície tohto typu môžu byť z hľadiska folklóru zaujímavé a cenné, avšak s pôvodnými oslavami Veľkej noci majú len málo spoločného. Aký je teda skutočný príbeh Veľkej noci?

Čo je Veľká noc a aká je jej história?

Veľkonočný príbeh je o Ježišovi. Jeho životopis je pestrý: putuje po Izraeli, rozpráva neobyčajné príbehy, robí zázraky a oponuje náboženským vodcom. Týždeň pred Veľkou nocou, na tzv. Kvetnú nedeľu, ho v Jeruzaleme víta zástup ľudí s kráľovskými poctami. Pre mnohých je tým očakávaným mesiášom (t. j. záchrancom), ktorý ich konečne oslobodí od Rimanov.

Židovskí vodcovia v ňom však vidia veľkú hrozbu. Ježiša zatknú po tom, čo ho zradí jeho priateľ Judáš (na tzv. Zelený štvrtok). Po bitke a mučení nakoniec na Veľký piatok Ježiš zomiera na kríži a jeho priatelia ho narýchlo pochovajú, aby neporušili sobotný deň odpočinku. Túto sobotu tradícia nazýva Biela sobota: Ježišovi priatelia a učeníci oplakávajú smrť svojho učiteľa a rozplynutie svojich nádejí.

V nedeľu ráno je však jeho hrob… prázdny.

Tento objav prevráti svet naruby. Stovky svedkov videli Ježiša zomrieť a stovky ho počas nasledujúcich niekoľkých týždňov vidia živého. Aj dnes – o 2000 rokov neskôr – tretina sveta verí, že Ježiš bol vzkriesený a žije.

O čom je Veľká noc?

V Biblii je veľkonočný príbeh zapísaný v prvých štyroch knihách Nového zákona. Matúš, Marek, Lukáš a Ján relatívne podrobne zapísali, ako tento deň prebiehal:

Objavenie prázdneho hrobu

V nedeľu ráno sa ženy vyberú k hrobu, aby urobili, čo sa v piatok nestihlo: ošetrili a pomazali mŕtve Ježišovo telo špeciálnymi olejmi podľa židovských tradícií. Na ich zdesenie je však hrob prázdny. Obrovský kameň, ktorým vojaci zapečatili vstup do hrobu, je odvalený. Látka, do ktorej v piatok zabalili Ježišovo telo, leží úhľadne zložená, telo tam však nie je.

Stretnutie

Mária Magdaléna je prvou osobou, ktorá vidí Ježiša na vlastné oči. Je taká rozrušená, že nevie, kto to je. Myslí si, že muž, ktorého stretáva pri Ježišovom hrobe, je záhradník. V istom okamihu však spoznáva jeho hlas. Ježiš ju žiada, aby oznámila jeho priateľom dobrú správu o jeho zmŕtvychvstaní. Beží teda do domu, kde sa zdržiavajú Ježišovi nasledovníci.

Nedôvera

Ježišovi priatelia síce Márii Magdaléne neveria, ale sú zvedaví. Zostávajú spolu, no nevedia, čo majú robiť. Boja sa, že židovskí predstavitelia neuveria ich príbehu a zabijú ich podobne ako Ježiša. Vtom sa napriek zamknutým dverám medzi nimi zjaví Ježiš.

Poslanie

„Pokoj vám,“ pozdraví ich. Ukazuje im, že je živý, dovolí im, aby sa ho dotýkali a presvedčili sa, že nie je len akýmsi videním. Vysvetľuje im podstatu svojho poslania: aby priniesol odpustenie za všetky zlé veci, ktoré kedy urobili alebo urobia. Vyzýva ich, aby si odpustili aj navzájom. Posiela ich: Choďte a rozprávajte tento príbeh ostatným. Povedzte im, že žijem.

Aj mnohí ďalší videli Ježiša živého. Podľa Biblie ho následne stretlo najmenej 500 ľudí. Ježišovi priatelia zobrali jeho výzvu veľmi vážne. Od toho dňa cestovali po celom svete – do Ázie, Perzie, Etiópie, Indie a do dnešného Talianska či Grécka –a všetkým rozprávali, že Ježiš žije. Takmer všetci boli kruto zavraždení, pretože všade neochvejne tvrdili, že Ježiš vstal z mŕtvych. 

Veľká noc dnes

Dnes 2,4 miliardy ľudí veria, že príbeh Veľkej noci je pravdivý. Tvrdia, že sami zažívajú, že Ježiš žije. Prežívajú s ním silné spojenie: rozprávajú sa s ním v modlitbe a nechávajú sa ním viesť vo svojom každodennom živote. Viac o živote Ježiša vysvetľuje nás bezplatný online kurz „Prečo Ježiš?“

Je veľkonočný príbeh pravda, alebo podvod?

Veľká noc nie je len o veľkonočných tradíciách a zvykoch, ale aj o jednom z najväčších tajomstiev, aké sa kedy odohrali. Rozmýšľal si niekedy nad záhadou, čo sa skutočne stalo s Ježišovým telom po jeho ukrižovaní? Naozaj vstal z mŕtvych, ako tomu veria kresťania, alebo je celý príbeh len hoax?

Pozývame ťa na interaktívnu cestu, v ktorej máš práve ty v rukách kľúč k odhaleniu pravdy. Staň sa na chvíľu detektívom a preskúmaj štyri možnosti, čo sa mohlo udiať v tú osudnú Veľkú noc. S každým tvojím kliknutím sa príbeh rozvetvuje a vytvára priestor na poctivé skúmanie faktov, legiend a hoaxov. 

Takže, vstal Ježiš z mŕtvych? Ukradli jeho telo Rimania či jeho vlastní nasledovníci? Alebo Ježiš prežil ukrižovanie a oklamal ľudí, aby si mysleli, že bol vzkriesený? Klikni na video a vydaj sa na nezabudnuteľnú cestu, ktorej cieľom je odhaliť pravdu o Ježišovom osude.

Chceš sa o tom porozprávať?

Ak v tejto oblasti s niečím zápasíš, potrebuješ radu či podporu, napíš nám. Jeden z našich e-koučov ti rád pomôže.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.
Zdieľaj
Prepošli