Domov > Ako čítať Bibliu? Tri jednoduché kroky

Ako čítať Bibliu? Tri jednoduché kroky

Ako čítať Bibliu? Tri jednoduché kroky
Doba čítania: 5 min.

Chceš vedieť, ako čítať Bibliu, ale nevieš, kde začať? Alebo váhaš, či táto kniha nejako súvisí s tvojím životom? Ak áno, tento krátky článok je presne pre teba. Ukážeme ti tri jednoduché kroky, ako čítať Bibliu tak, aby ti jej štúdium dávalo zmysel a menilo tvoj život. Spomenieme tieto témy:

Prečo čítať Bibliu?

  • Biblia nám pomáha spoznať Boha a jeho lásku k nám.
  • Ukazuje nám cestu k spaseniu a naplnenému životu.
  • Poskytuje nám silu a povzbudenie v ťažkých chvíľach.
  • Učí nás, ako žiť podľa Božích hodnôt a morálky.

Kde začať čítať Bibliu

Knihy zvyčajne čítame hneď od prvej strany. Mnohí ľudia si myslia, že aj do čítania Biblie by sa mali pustiť od začiatku, od 1. knihy Mojžišovej. Dávalo by to zmysel, keďže je známa aj pod názvom Genezis, čo znamená „začiatok“. 

Avšak Biblia nie je len jedna kniha. Slovo biblia znamená „knihy“ alebo „spisy“ – je to celá knižnica, ktorú tvoria desiatky kníh! Bibliu nemusíš čítať chronologicky – ani v knižnici nečítaš knihy v tom poradí, ako ich niekto uložil na policu. 

Nemusíš teda začať od Genezis. Nechaj sa pri jej čítaní viesť Bohom, alebo využi naše plány čítania Biblie.

3 jednoduché kroky, ako čítať Bibliu

Metóda štúdia Písma, ktorú ti chceme predstaviť, pozostáva z troch krokov. Viac o nich zistíš po rozkliknutí jednotlivých bodov:

V prvom kroku sa zameriavame na to, čo je napísané v danom úryvku.

Najprv si ho pozorne a pomaly preštuduj. Všímaj si detaily a preskúmaj aj celkový kontext (kedy a kde sa to odohráva, o čom sa písalo predtým a potom atď.) 

Hľadaj v úryvku záchytné body:

  • Kto a čo sa tu spomína, čo sa tu deje?
  • Aké slová alebo slovné spojenia sa opakujú? Na čo sa kladie dôraz?

Potom skús vlastnými slovami prerozprávať celý úryvok.

Hoci bola Biblia napísaná už dávno a život v 21. storočí vyzerá inak ako kedysi, jej posolstvo je stále aktuálne. Potrebuješ len preklenúť priepasť medzi minulosťou a súčasnosťou. Všímaj si:

  • Čím sa odlišuje vtedajšia a súčasná doba? Čo je aj dnes rovnaké?
  • Ako tomuto textu rozumeli kedysi pôvodní poslucháči?
  • Ako mu máme rozumieť dnes
  • Čo tento úryvok odhaľuje o Bohu a o nás?

V druhom kroku zhrň hlavnú myšlienku daného úryvku: Čo to znamená? Čo nám Boh chce povedať?

Tento dôležitý krok posunie tvoje čítanie Biblie do novej, osobnej roviny. Božie slovo môže meniť tvoj život – ak mu to dovolíš. Zamysli sa:

  • Ako súvisí hlavné posolstvo biblického textu s tvojím životom? 
  • Zmýšľaš alebo konáš tak, ako chce Boh? Ak nie, prečo? Čo chceš robiť inak?

Pozri sa opäť na hlavné posolstvo, ktoré si objavil v druhom kroku. Zamysli sa nad tým, ako môžu pravdy obsiahnuté v prečítanom texte ovplyvniť tvoj život a vzťahy. Polož si otázku: Čo s tým urobím? Ako zareagujem na to, čo mi Boh hovorí?

V čom pomáha čítanie Biblie?

Čítať Bibliu je ako postaviť sa pred zrkadlo. Bibliu nezaujíma náš vonkajšok, ona odhaľuje stav nášho srdca a života:

„Slovo Božie je živé, účinné a ostrejšie ako akýkoľvek dvojsečný meč: preniká až na rozhranie duše a ducha, kostí a špiku a rozsudzuje túžby a myšlienky srdca. Niet tvora, ktorý by sa pred ním mohol skryť. Všetko je obnažené a odkryté pred očami toho, ktorému sa budeme zodpovedať za všetko, čo sme vykonali.” (Hebrejom 4, 12-13)

Zároveň nám však poukazuje na nádej a obnovu, ktorú Boh poskytuje prostredníctvom Ježiša.1

Niektorým častiam Písma možno nebudeš rozumieť alebo sa ti budú zdať nudné. Iné však prehovoria priamo do tvojej situácie, akoby ich autor písal práve tebe! Počas čítania Biblie sa vždy modli, aby ťa viedol Duch Svätý, a očakávaj, že Boh ťa prostredníctvom Biblie niečo naučí.

Užitočné zdroje a tipy k štúdiu Biblie

V niektorých tlačených Bibliách nájdeš študijné poznámky alebo komentáre, ktoré rozšíria tvoje vedomosti, pozri napr. Študijnú Bibliu. Existujú aj iné skvelé zdroje, vďaka ktorým sa dozvieš viac o pôvodnom jazyku, historickom alebo kultúrnom pozadí úryvku.

Ak nevieš, ktoré časti Biblie máš študovať, môže ti pomôcť náš Ročný plán čítania Novej zmluvy alebo rôzne tematické plány čítania Biblie pre začiatočníkov aj pokročilých.

Ak máš k dispozícii iba starší výtlačok Biblie, ktorý je pre teba ťažko zrozumiteľný, poobzeraj sa po inom. Novšie preklady Biblie používajú bežný, súčasný jazyk, vďaka ktorému textom ľahšie porozumieš. Ak ti viac vyhovuje online forma, k dispozícii sú aj viaceré webstránky aj mobilné aplikácie Biblie, kde si vieš porovnať rôzne preklady. Nájdeš tam a čítacie plány či možnosť zdieľania veršov, ktoré ťa oslovia, so svojimi priateľmi.

Viac rád a tipov pre štúdium Biblie sa dozvieš v našom bezplatnom online kurze Ako čítať Bibliu?

Pusti sa do štúdia!

Veríme, že tento návod na to, ako čítať a študovať Bibliu pomocou krokov Preskúmaj, Prepoj a Poslúchaj– ti pomôže Bibliu nielen mechanicky prečítať, ale porozumieť jej posolstvám a aplikovať ich vo svojom živote.

Prečo si to teda nevyskúšať pri najbližšom čítaní Biblie? Na začiatok ti odporúčame napríklad List Filipanom – krátky list, ktorý napísal apoštol Pavol, keď bol vo väzení.

Premýšľaj nad tým, čo čítaš, a rozprávaj sa o tom s Bohom. Môžeš si založiť denník a písať si, čo ťa Boh naučí alebo za čo sa chceš modliť. Pomôže ti to usporiadať si myšlienky a spätne vidieť, ako Boh konal.

Chceš sa o tom porozprávať?

Ak v tejto oblasti s niečím zápasíš, potrebuješ radu či podporu, napíš nám. Jeden z našich e-koučov ti rád pomôže.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.
Scroll to Top