Domov > Čo je Biblia: Kedy a kto napísal Bibliu?

Čo je Biblia: Kedy a kto napísal Bibliu?

Biblia - kedy a kto napísal Bibliu, Starý a Nový zákon
Doba čítania: 7 min.

Čo je Biblia? Niektorí si myslia, že je to kniha rozprávok, iní ju považujú za Božie slovo. Podľa Guinessovej knihy rekordov je Biblia najpredávanejšia kniha všetkých čias. Nedá sa poprieť, že má obrovský vplyv na náš svet. V tomto článku ti ponúkame komplexný prehľad informácií o Biblii: o jej obsahu, histórii a význame. Zodpovieme si tieto otázky: 

Čo je Biblia

Biblia je zbierka náboženských, historických a poetických  textov, ktoré sú považované za sväté a inšpirované Bohom. Preto ju niektorí veriaci zvyknú nazývať aj Svätým Písmom. 

Mnoho ľudí považuje Bibliu za nudnú. Tento argument môže byť oprávnený, hlavne ak má človek nereálne očakávania. Čo znamená slovo Biblia? Toto slovo pochádza z gréčtiny a znamená „knihy“. Je to v podstate pestrá zbierka listov, piesní, proroctiev, historických príbehov a pravidiel náboženskej viery a morálky. Nie je to triler, ktorý človek len tak vezme z police a prečíta na jedno posedenie.

Kto a kedy napísal Bibliu?

Bibliu napísalo asi 40 rôznych autorov v rozpätí asi 1200 rokov: od cca 10. storočia pred Kristom po cca 2. st. n. l.  Písali ju slávni aj neznámi ľudia s veľmi odlišnou životnou skúsenosťou – rybár, vojak, pastier, colník, lekár, básnici, kňazi, proroci ba i králi. Väčšina z nich sa navzájom nepoznala, hovorili rôznymi jazykmi a žili v rôznych krajinách a kultúrach. O to zarážajúcejšia je jednotnosť ich posolstva! Prečo?

Kresťania veria, že aj keď Bibliu písali obyčajní ľudia, pri písaní ich viedol sám Boh. Zažili Boží dotyk a chceli sa s ním podeliť s inými.

Biblia bola napísaná v troch jazykoch: v hebrejčine, aramejčine a gréčtine.

Väčšina Starého zákona bola napísaná v hebrejčine, ktorá bola hlavným jazykom Izraelitov. Aramejčina sa používa len v niektorých prorockých knihách.

Nový zákon bol napísaný v gréčtine, ktorá bola v tom čase bežným hovorovým jazykom východného Stredomoria. 

Aké je rozdelenie kníh Biblie?

Bibliu rozdeľujeme na dve časti: Starý a Nový zákon (alebo Stará a Nová zmluva). Starý zákon obsahuje 39 kníh a Nový zákon 27 kníh. Rímskokatolícka cirkev uznáva ďalších 7 kníh ako súčasť Starého zákona: tzv. deuterokánonické knihy.

Starý zákon sa delí na historické knihy (napr. Genesis, Exodus), poetické knihy (napr. Žalmy, Príslovia) a prorocké knihy (napr. Izaiáš, Jeremiáš).

Nový zákon začína štyrmi evanjeliami. Slovo evanjelium znamená „dobrá správa“ – evanjeliá zachytávajú dobrú správu o tom, kto bol Ježiš a prečo prišiel na Zem. Ďalej Nový zákon pokračuje Skutkami apoštolov, listami Pavla a iných apoštolov a končí knihou Zjavenia.

O čom je Biblia?

Starý zákon sa začína stvorením sveta a ľudstva. V prvých piatich knihách sledujeme osud židovského národa, jeho otroctvo v Egypte a následné vyslobodenie a putovanie do zasľúbenej zeme, Izraela. Vzťah medzi Bohom a človekom je počas tejto cesty často napätý. 

V Starom zákone spoznávame mnoho stránok charakteru Boha: jeho milosrdenstvo a lásku, ako aj spravodlivosť, ktorá sa môže zdať prísna. Aj v tých najťažších situáciách však vidieť záblesky nádeje.

Starý zákon obsahuje aj veľa predpovedí o tom, že Boh pošle záchrancu (t. j. Mesiáša), ktorý má obnoviť vzťah medzi Bohom a ľuďmi.

Ústrednou postavou Nového zákona je Ježiš. Je zaujímavé, že v jeho osobe sa naplnilo asi 300 veľmi špecifických predpovedí, ktoré starozákonní proroci zapísali stovky rokov pred jeho narodením.

Prvé štyri knihy Nového zákona (evanjeliá) rozprávajú o jeho narodení, pôsobení, utrpení, smrti a vzkriesení. Práve tento zázrak navždy mení svet.

Ďalšie časti tvoria rôzne listy a záznamy od Ježišových nasledovníkov, ktoré poskytujú rady pre praktický život viery a varovania o budúcnosti.

Hlavným posolstvom Biblie je Božia láska k ľudstvu a plán spásy prostredníctvom Ježiša Krista. Boh zasahuje do dejín, aby zachránil ľudí od hriechu a obnovil vzťah medzi sebou a človekom. Ježiš, očakávaný Mesiáš, prišiel, aby ukázal Božiu lásku a obetoval sa za naše hriechy. 

V dnešnej dobe znie slovo „obeta“ krvavo a hrozne, ale v minulosti boli obety bežné. Obeta fungovala ako jasný symbol. Ľudia prinášali obety, aby prejavili svoju vďačnosť, žiadali o odpustenie alebo si získali niečiu priazeň. Najčastejšie obetovali bezchybné zviera alebo prvú úrodu.

Židia a moslimovia dodnes prinášajú obety. Kresťania to už nerobia, pretože veria, že Ježiš bol najvyššou a konečnou obeťou, ktorá raz a navždy napravila vzťah medzi Bohom a človekom. Jeho smrť a zmŕtvychvstanie ponúkajú nádej na večný život a odpustenie pre všetkých.

Viac o tom, ako sa to týka teba, zistíš v článku Cesta k Bohu: Ako nadviazať blízky vzťah s Bohom?

Časté otázky a mýty o Biblii

Azda niet na zemi knihy, s ktorou by bolo spojených toľko otázok, mýtov a dezinformácií. Pozrime sa preto aspoň stručne na to, ako Biblia obstojí v paľbe kritiky a či môže koexistovať s modernými vedeckými a historickými poznatkami.

Vzťah medzi Bibliou a vedou je zložitý a rôznorodý. Niektorí ľudia vidia medzi nimi konflikt, iní veria, že Biblia a veda môžu koexistovať a dopĺňať sa, keď sa správne interpretujú. Biblia je duchovný a morálny sprievodca, nie vedecký či historický manuál. Často používa poetický a obrazný jazyk, čo nemusí  byť v rozpore s vedeckými vysvetleniami. Preto sa mnohí špičkoví vedci v minulosti aj dnes hlásia k viere a nemajú problém skĺbiť Bibliu a vedu. 

Zdanlivé protirečenia v Biblii často vznikajú z nedorozumení alebo nepochopenia rozličných literárnych žánrov a štýlov. Hĺbkové štúdium a kontextová analýza môžu pomôcť tieto nejasnosti vysvetliť. Práveže je fascinujúce, ako môže byť nejaké dielo písané toľkými ľuďmi, z toľkých kultúr a dôb také jednotné a súdržné.

Niektorí tvrdia, že Biblia je plná protirečení. Pri pozornom skúmaní však zistíš, že na knihu takéhoto rozsahu sa v nej i tých zdanlivých rozporov nájde neobyčajne málo. Vždy treba zohľadniť žáner textu a zámer autora. Jej pisatelia sa nesnažili napísať vedeckú príručku. 

Jednoduchý príklad: v jednom žalme je napísané, že Boh upevňuje „stĺpy zeme“1 Keďže dnes vieme, že zem nestojí na stĺpoch, znamená to, že posolstvo celej Biblie je nesprávne? Nie. Tento text je súčasťou piesne. Čo sa týka piesní a poézie, v minulosti ani dnes neinterpretujeme básnické prirovnania doslovne, ale obrazne.

Historickú presnosť Biblie často potvrdzujú rôzne archeologické nálezy a iné historické dokumenty. Hoci niektoré udalosti sú predmetom diskusií, mnohé biblické udalosti a miesta boli potvrdené aj mimo biblických textov. Biblia obsahuje až prekvapivo veľa historicky a geograficky presných údajov, ktoré sú dnes hodnoverne dokázané.

Čo je Biblia: Kedy a kto napísal Bibliu

Ako vznikali preklady Biblie a ktorý je najlepší?

Preklady Biblie majú bohatú históriu, počnúc Septuagintou (gréckym prekladom Starého zákona) až po moderné preklady do mnohých jazykov.

V prvých storočiach nikto nemal vlastnú Bibliu. Na konci 4. storočia bola preložená z pôvodných rukopisov do latinčiny. Keďže čítať a písať po latinsky vedeli iba vzdelanci či kňazi, obyčajní ľudia boli po stáročia odkázaní na nich. Cirkev mala preto obrovský vplyv na to, čo ľudia počuli alebo nepočuli. Situácia sa začala meniť až prekladaním Biblie do moderných jazykov. 

K dôležitým míľnikom patrí preklad Cyrila a Metoda do staroslovienčiny v 9. storočí. V 16. storočí pribudol napr. Tyndaleov preklad do angličtiny, Lutherov preklad do nemčiny, Kralická Biblia v češtine či slovenský preklad Antona Bernoláka.

Vynájdenie kníhtlače urýchlilo a zlacnilo šírenie Biblie a postupne sa k nej dostalo viac a viac ľudí.

Kompletná Biblia je preložená do vyše 730 jazykov a jej časti do viac ako 3 400 jazykov. Biblia je najprekladanejšou a najpredávanejšou knihou na svete, dnes si ju môže čítať prakticky každý obyvateľ zeme.

Kresťania veria, že je dôležité, aby Božie slovo mohol každý čítať vo vlastnom jazyku. Cez osobnú skúsenosť s ňou človek lepšie spozná a pochopí Boha.

V krajinách ako Severná Kórea je dodnes zakázané vlastniť Bibliu a prekročenie tohto zákazu sa trestá smrťou. Aj v mnohých islamských krajinách ako Afganistan, Pakistan, Maldivy, Maroko, Líbya, Sudán či Irán sú za šírenie alebo vlastníctvo Biblie vysoké tresty.

Slovenské preklady Biblie

Existuje niekoľko prekladov Biblie do slovenčiny. Ak s Bibliou len začínaš, najlepšie je zvoliť si jednoduchý preklad, napríklad Nádej pre každého. Tento preklad Nového zákona používa moderný jazyk a jej texty boli upravené tak, aby im bolo ľahšie rozumieť.

Jej opakom je Roháčkov preklad, ktorý je preložený takmer doslovne, avšak moderný čitateľ už ťažšie rozumie jeho archaickému jazyku.

Dobrou strednou cestou môže byť napr. Slovenský ekumenický preklad schválený všetkými veľkými cirkvami na Slovensku. 

Ak chceš rôzne preklady porovnávať vedľa seba, stiahni si aplikáciu Biblia od YouVersion a daj si jednotlivé slovenské preklady vedľa seba. Rozdiely sú väčšinou len v štylistike, avšak významovo sa preklady takmer nelíšia.

Prečo dnes čítať Bibliu?

Niekto sa pustí do čítania Biblie preto, lebo vníma jej historickú, literárnu alebo náboženskú hodnotu. No Biblia ti môže priniesť oveľa viac. Je plná inšpiratívnych myšlienok a môže ti pomôcť urobiť dôležité rozhodnutia v živote. Tiež je veľmi dobrým zrkadlom na lepšie spoznávanie samého seba. Môžeš z nej čerpať silu, nádej a denne prostredníctvom nej komunikovať s Bohom. 

Ak sa chceš naučiť lepšie rozumieť Biblii, zapíš sa do nášho bezplatného online kurzu Ako čítať Bibliu.

Chceš sa o tom porozprávať?

Ak v tejto oblasti s niečím zápasíš, potrebuješ radu či podporu, napíš nám. Jeden z našich e-koučov ti rád pomôže.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.
Scroll to Top