Domov > Zázračná modlitba: Chceš premeniť svoje prianie na realitu?

Zázračná modlitba: Chceš premeniť svoje prianie na realitu?

Zázračná modlitba či prianie
Doba čítania: 3 min.

Čo robíš, keď stojíš pred náročnou životnou situáciou a nevieš ovplyvniť jej výsledok? Niekto si v mysli vizualizuje to, po čom túži, a dookola opakuje svoje prianie. Iný prosí v modlitbe Boha o pomoc. Čo funguje lepšie: modlitba, alebo keď si niečo silne prajeme a dúfame, že sa nám to splní? A existuje „zázračná modlitba“, ktorá zaručene prinesie výsledok? 

Sila priania

Prianie je vyjadrením silnej túžby po niečom. Iste to poznáš: predstavíš si, čo chceš, aby sa stalo, dúfaš v to najlepšie – a možno si pritom aj „držíš palce“. Alebo si naformuluješ zámer, otvoríš myseľ dokorán a vizualizuješ si, ako si ho už dosiahol. Pri dostatočnej dávke pozitívneho myslenia, vlastnej snahy a troške šťastia ti to možno aj vyjde.

Rozdiel medzi prianím a modlitbou o pomoc je v tom, komu sú určené. Prianie ako druh silnej túžby zostáva v našej mysli. Naopak, modlitba má aj adresáta. Pokiaľ svoje modlitby nevysielaš len tak do vesmíru, ale priamo k Bohu, potom už nejde o vnútorný monológ, ale o rozhovor

Modlitba ako rozhovor s Bohom

Najhlbšie rozhovory máš iste s osobami, ktoré ti rozumejú a máš s nimi blízky vzťah. Cítiš sa pri nich bezpečne. Môžeš slobodne hovoriť o svojich snoch aj neúspechoch. Nemusíš sa báť, že  tvoje slová zneužijú alebo že ťa prestanú mať radi. 

Biblia nás povzbudzuje: „O nič sa priveľmi netrápte, ale v každej modlitbe ďakujte a predkladajte svoje potreby Bohu. Uvidíte, že vaše srdce zaplaví pokoj, aký si ľudský rozum nevie ani predstaviť.“ (List Filipanom 4, 6-7)

Ako si trúfame dúfať, že Boh vypočuje naše veľké trápenia či prchavé túžby, a že pre nás dokonca niečo urobí? Je to kvôli tomu, aký Boh je. 

Modlitba o pomoc

Boh je nekonečne silný. Je všadeprítomný a vševediaci. Berie na seba dôsledky našich zlyhaní.

Je dobrý a láskavý. A tento Boh ťa miluje a chce s tebou komunikovať. 

Ako to vieme? Lebo nám o sebe veľa odhalil v Biblii. Nemusíš dodržiavať presný rituál, kľaknúť na kolená, zopnúť ruky a zatvoriť oči. Ako každý rozhovor, aj rozhovor s Bohom môže mať rôzne formy a prejavy. Dôležité je, aby si svoje túžby nasmeroval do rozhovoru so samotným Bohom. 

On je vždy pripravený vypočuť aj ten najmenší problém, ktorý máš na srdci. Má moc sa ťa zastať, vie, čo je pre teba najlepšie. 

Ak dáš rozhovor s Bohom na prvé miesto, požehná ťa viac, ako si dokážeš predstaviť.

Existuje zázračná modlitba? 

My ľudia často hľadáme „zázračnú modlitbu“, ktorá vždy zaručene funguje. Čo si však pod ňou predstavuješ? Ak nejakú formulku, ktorú stačí vysloviť a vyhráš v lotérii, tak taká neexistuje. 

Máme však pre teba dobrú správu: každá modlitba je zázračná.

Pozri sa na to takto: vďaka modlitbe máš príležitosť rozprávať sa so samotným Bohom – Stvoriteľom vesmíru! Už tento fakt môžeme pokladať za zázrak. Boh je pripravený venovať ti svoju plnú pozornosť. Dokáže ťa upokojiť a nájsť silu v tých najťažších chvíľach života. Má moc meniť životy a životné okolnosti, priniesť útechu a nádej, prekonať ťažkosti. 

Modlitba nie je zázračný recept na splnenie prianí. Vyžaduje si vieru, úprimnosť a pokoru podriadiť svoju vôľu tej Božej. Keď bude tvoj svet hore nohami, obráť sa k Bohu. Možno ti nedá vždy všetko, po čom túžiš, avšak dôveruj jeho láske a dobrote. Prečo? Lebo ak miluješ Boha, všetko, čo sa bude diať v tvojom živote, bude slúžiť pre tvoje dobro: 

„Ale jedno viem iste: všetko, čokoľvek sa stane, slúži na dobré tým, ktorí milujú Boha.“ (List Rimanom 8, 28)

Ak sa chceš dozvedieť viac o modlitbe a o tom, ako sa modliť, pozri si náš bezplatný online kurz Ako sa rozprávať s Bohom.

Zdieľaj
Prepošli