Domov > Je pôst povinný? Ako spomaliť a vytvoriť priestor pre Ježiša

Je pôst povinný? Ako spomaliť a vytvoriť priestor pre Ježiša

Je pôst povinný? Ako spomaliť a vytvoriť priestor pre Ježiša
Doba čítania: 2 min.

Mnohí kresťania na svete sa pripravujú na oslavu Veľkej noci tak, že sa šesť týždňov postia. Robíš to aj ty? Predpokladá sa, že kresťanský pôst sa začal praktizovať v 4. storočí, keď sa ľudia, ktorí chceli byť na Veľkú noc pokrstení, 40 dní postili a modlili, aby sa pripravili na svoj záväzok. 

Dnes málokto drží veľký alebo úplný pôst. Mnohí kresťania však praktizujú čiastočný pôst: vzdajú sa nejakého jedla, činnosti alebo zlozvyku a získaný čas či pozornosť venujú účasti na bohoslužbách, modlitbe či dávaniu chudobným.

Prečo má kresťanský pôst 40 dní?

V Biblii čítame, že Mojžiš1, Eliáš2 a Ježiš3 prešli intenzívnym pôstom počas 40 dní a 40 nocí. Keď ho skončili, boli pripravení na náročnú výzvu, ktorej museli čeliť. Prví kresťania prevzali tento model ako inšpiratívny a hodný nasledovania. 

Je pôst povinný, ak chceme byť dobrí kresťania?

Krátka odpoveď znie: nie. Viera v Boha nie je o dodržiavaní náboženských zvykov, ale o osobnom vzťahu s ním. Ak veríš v Krista ako svojho Spasiteľa, tvoja spása nezávisí od zachovávania cirkevných tradícií, ale od toho, čo pre teba urobil Kristus na kríži. Ale čo myslíš, prehĺbi sa tvoj vzťah s Bohom, ak si pre neho vyhradíš viac času a pozornosti? Môže ti toto pôstne obdobie pomôcť pripraviť sa na ďalší krok na tvojej ceste s Bohom? Krátka odpoveď znie: áno!

Daj Bohu viac priestoru vo svojom živote

Jedno z najväčších Božích zasľúbení hovorí, čo sa stane, keď budeš tráviť čas s ním: „Priblížte sa k Bohu a on sa priblíži k vám.“4

Blízkosť znamená, že lepšie spoznáš Boha a naučíš sa rozoznávať jeho hlas. On ťa môže nasmerovať na správnu cestu. Boh sľúbil, že sa nebudeš potácať v hmle zmätku ani bezcieľne blúdiť. To neznamená, že nebudeš čeliť žiadnym výzvam alebo ťažkostiam. Budeš však mať pokoj, silu a radosť, ktoré ti pomôžu zvládnuť akúkoľvek situáciu.5

Chceš sa počas tohto pôstneho obdobia lepšie pripraviť na príchod Veľkej noci?  Prihlás sa na odber našej e-mailovej série Veľkonočná výzva: Poupratuj svoje vnútro. Alebo sa zaregistruj do bezplatného online kurzu Prečo Ježiš?, ktorý ti pomôže nadviazať blízky vzťah s Ježišom. 

Chceš sa o tom porozprávať?

Ak v tejto oblasti s niečím zápasíš, potrebuješ radu či podporu, napíš nám. Jeden z našich e-koučov ti rád pomôže.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.
Zdieľaj
Prepošli