Ako sa postiť – praktické rady pre kresťanský pôst
Každý rok sa to opakuje. Začne sa pôstne obdobie a my premýšľame, čoho sa tento rok vzdáme. Niektorí ohlásia svoj „pôst od sladkostí“, iní dramaticky vyhlásia, že na 40 dní rušia Netflix. A potom sú tu tí odhodlanejší, ktorí sa chcú skutočne postiť, ale už po pol dni skončia v náručí chladničky s povzdychom, že „to Boh určite pochopí“. Ale čo ak by sme pôst prestali vnímať ako sezónny challenge a namiesto toho sa vrátili k jeho skutočnému zmyslu? A ako sa postiť, aby sme to vydžali a malo to hlbší zmysel pre náš vzťah s Bohom?
Skutočný pôst: Viac než len sebazaprenie
V Biblii pôst nebol o miernej nepohode – bol znakom totálnej závislosti od Boha. Mojžiš sa postil 40 dní na hore Sinaj, Ježiš sa postil 40 dní na púšti. Pôst nebol o tom, že by si detoxovali organizmus alebo testovali výdrž – bol to čas, keď sa vzdali všetkého jedla, aby boli bližšie Bohu.
My sme si pôst v modernom svete tak trochu zjemnili. Ale raní kresťania praktizovali úplný pôst dvakrát do týždňa, keď od západu slnka nejedli nič až do ďalšieho západu slnka. Nie preto, že by Boh chcel, aby sme trpeli, ale preto, aby sme sa naučili niečo dôležitejšie – že skutočným zdrojom nášho života nie je chlieb, ale Boh sám.
Pôstne faily: Ako to väčšinou dopadne?
Ak si sa niekedy pokúsil o kresťanský pôst, vieš, že spočiatku si plný elánu a duchovnej horlivosti. „Tento rok to dám!“ Po pár hodinách nastupuje mierna nervozita. Postupne zisťuješ, že ti vonia aj to, čo si nikdy nemal rád. A po 4-5 hodinách pozeráš na keksík a prebieha v tebe teologická dilema: „Je tento pôst naozaj potrebný?“
To všetko je normálne. Pôst je boj – nielen s hladom, ale hlavne so sebou samým. Naša duša je zvyknutá na komfort a dopamíny. Keď jej niečo vezmeme, okamžite protestuje. Ale práve tu sa deje to najdôležitejšie – uvedomujeme si, čo všetko sme považovali za nevyhnutné, hoci skutočne potrebujeme len Boha.
Prečo úplný pôst?
Ak si si doteraz vyberal len „jemnejšie“ druhy pôstu, skús tento rok niečo viac. Úplný pôst od jedla nie je len pre duchovných superhrdinov. Je to prax, ktorá má moc transformovať naše srdce, myseľ a ducha.
- Pripomenie ti tvoju závislosť od Boha. Keď si hladný, uvedomíš si, že sila na tento deň neprichádza z jedla, ale z Boha.
- Naučí ťa ovládať sa. Vo svete, kde sa všetko točí okolo okamžitej odmeny, je pôst „duchovné fitko“ na posilnenie sebakontroly.
- Pripraví ťa na skutočné duchovné boje. Ak sa naučíš povedať nie chlebu, ľahšie povieš nie aj iným pokušeniam.
Ako sa postiť a vydržať až do konca?
Možno si teraz hovoríš: „Dobre, ale ja som nikdy nerobil úplný pôst. Ako sa postiť a vydržať?“ Tu je pár tipov:
- Začni pomaly. Poraď sa so svojím lekárom a stanov si reálne ciele. Miesto 40-dňového pôstu najskôr vynechaj len jedno jedlo. Ak sa ti to podarí, skús sa postiť jeden deň v týždni, napríklad od večere do večere. Počet dní môžeš postupne zvyšovať.
- Pi veľa vody a modli sa. Keď sa postíš, každý pocit hladu využi ako impulz na obrátenie sa k Bohu. Pôst bez modlitby je len hladovka.
- Nechaj si to pre seba. Pôst nie je príležitosť na získanie duchovných bodov u ľudí. Ak ho všade oznamuješ („Fú, som taký hladný, ale ja sa dnes POSTÍM!“), trochu to stráca zmysel. Ježiš jasne povedal, že pôst máme robiť skryto – nie preto, aby nás obdivovali ľudia, ale aby nás formoval Boh.1
- Neposti sa preto, aby si si niečo „zaslúžil“ od Boha. Boh nie je automat na požehnanie, kde vhodíš mincu – pôst – a vypadne ti odmena. Nemusíš si jeho priazeň zaslúžiť odriekaním. Boh ťa miluje rovnako v deň, keď sa postíš, aj v deň, keď si dáš burger. Pôst nemení Boha, mení teba. Učí ťa spoliehať sa na neho a otvára ti oči pre veci, ktoré si inak nevšímaš.
- Využi získaný čas na Boha. Čas, ktorý by si venoval príprave a konzumácii jedla, využi na čítanie Biblie, počúvanie chvál, dlhší rozhovor s Bohom alebo sa jednoducho pred Bohom stíš. Prázdny žalúdok ti pripomenie, aby si naplnil svoju dušu.
Tak čo, ideš do toho? Možno ešte trochu váhaš, možno ti už žalúdok posiela výhražné signály. Napriek tomu vyskúšaj pôst ako pravidelnú duchovnú disciplínu počas celého roka – ako pozvanie do hlbšieho vzťahu s Bohom. Nebude to len diéta pre tvoje telo, ale duchovná hostina pre tvoju dušu.
Chceš sa o tom porozprávať?
Ak v tejto oblasti s niečím zápasíš, potrebuješ radu či podporu, napíš nám. Jeden z našich e-koučov ti rád pomôže.