Domov > Tipy na Vianoce: Ako si ich užiť s rodinou i bez nej?

Tipy na Vianoce: Ako si ich užiť s rodinou i bez nej?

Tipy na vianoce s rodinou aj bez rodiny
Doba čítania: 7 min.

Na Vianoce si pripomíname narodenie Ježiša a považujú sa za sviatky pokoja, radosti a lásky. Tak to aspoň vyzerá na povrchu. Všetci o tom však vieme svoje: je to aj čas prejedania sa, konfliktov, stresu, dusenia sa (kosťou z kapra) a plaču (od radosti alebo žiaľu). Slovenská asociácia koučov sa pozrela na rôzne vzťahové situácie, v ktorých sa ľudia môžu ocitnúť, a pripravila užitočné tipy na Vianoce a na to, ako ich zvládnuť.

Väčšina rodín bude mať asi klasické Vianoce. Rodičia s deťmi budú pozerať rozprávky, púšťať si koledy, variť kapustnicu, piecť dobroty a obaľovať kapra. Niektorí budú dodržiavať pôst, iní ho budú porušovať a sem tam sa naleje nejaký ten alkohol. Celkovo však sviatočnú harmóniu sprevádzajú aj hádky a nervozita. Časový stres a snaha o dokonalosť vedú k hádkam a výčitkám. Pripomína ti to niečo?

Staň sa tvorcom svojich Vianoc

Ak túžiš prežiť iné, harmonické sviatky, skús sa na to pozrieť tento rok inak. Čo keby si si povedal: „Budem tvorcom svojich pohodových Vianoc“? A skús si aj predstaviť, ako to bude vyzerať. Čo presne budeš v ten deň robiť? Aké pocity chceš mať? Čo je pre teba dôležité? Mať plán vždy pomáha.

Vianoce však prežívaš spolu so svojimi blízkymi. Aj oni majú svoje očakávania, predstavy. Nepredpokladaj, že ich poznáš, alebo že sú rovnaké ako tie tvoje. Opýtaj sa ich, ako si oni predstavujú pohodové Vianoce. Ukáž im, že ti záleží na ich názore. Dohodnite sa, ako to všetko „zapracujete“ do vášho rodinného plánu Vianoc.

Praktické príklady vianočného plánovania

Napríklad niekto chce po večeri a rozbalení darčekov ísť von na prechádzku a niekto chce pozerať rozprávky. Môžete sa dohodnúť, že začnete s večerou dosť skoro na to, aby ste pred rozprávkami stihli aj prechádzku. A potom si rozprávky pozrite spolu.

 

Súčasťou plánu je aj rozdelenie úloh pri príprave. Každý by mal priložiť ruku k dielu. Veď to robí pre seba a pre ľudí, ktorých má rád. Pozor na pascu perfekcionistov („Všetko musím urobiť ja, aby to bolo dokonalé“), ktorá môže končiť stresom z preťaženia a pohoda je v keli skôr, než Vianoce vôbec začnú. Maj stále na pamäti to podstatné (harmónia, radosť, príjemná atmosféra…) a netlač za každú cenu na detaily, bez ktorých sa dá zaobísť.

 

A stále v sebe maj lásku… veď Vianoce sú o nej. Zostaň láskavý a rozdávaj ju, aj keby všetko nebolo stopercentné.

Vianoce po rozvode

Index rozvodovosti sa podľa štatistického úradu pohybuje na úrovni 30 percent. Každoročne tak veľa ľudí čelí otázke, ako prežiť vianočné sviatky po rozvode?

Ide o zásadnú zmenu v živote. K partnerovi ťa viažu mnohé spomienky a pravdepodobne aj deti. Kto s nimi bude a ako sa zariadiť, aby trpeli čo najmenej? V niektorých rodinách sa exmanželia prekonajú a napriek nezhodám a rozvodu trávia Štedrý večer spolu. Iní si nevedia prísť ani na meno a vo vzduchu sú výčitky a nevraživosť. Ako to zvládnuť a zachovať sa správne?

Vianočná pohoda záleží od mnohých faktorov ako vek detí, čerstvosť rozvodu, atmosféra, schopnosť povzniesť sa nad nezhodami a vytvárať príjemnú atmosféru bez napätia. Tiež treba brať do úvahy, či partneri majú už nových partnerov a rodiny, a ako sa dokážu navzájom dohodnúť. Dôležité je, aby všetci – a hlavne deti – mali jasno v tom, čo môžu očakávať.

Praktické rady pre rozvedených rodičov

Napríklad: „Ocko príde na Štedrý večer, lebo nechceme, aby bol sám. Budeme radi, že môžeme ako rodičia byť spolu s vami, deťmi. Ocko však pôjde večer k sebe domov spať a neznamená to, že ostáva u nás.“ Alebo: „Tento rok budete na Štedrý večer podľa dohody u ocka, teším sa z toho. Nasledujúci deň budeme mať spoločný vianočný čas my. Budúci rok to urobíme opačne. Obaja vás ľúbime.“ Deti potrebujú cítiť od oboch rodičov istotu, stabilitu a lásku, napriek tomu, že sa oni rozviedli. Dospelí by sa mali správať dospelo – obzvlášť v tomto citlivom období.

Vianoce so svokrou

O svokrách sa hovorí všeličo a všeobecne o nich kolujú hlavne negatívne prívlastky. Mnohí majú neustále pocit, že ich svokra sleduje a čaká na príležitosť, kedy ich bude môcť skritizovať.

Nechceš, aby ti svokra pokazila Vianoce? Nezabúdaj, že ani ona ich nechce mať pokazené! Ak sa ocitnete v situácii, ktorú nechce nikto z vás, pokúste sa ju zvládnuť spoločne. Ona má svoje zvyky, tradície a recepty, a ty tiež. Bez kompromisov a rozhovoru to preto nepôjde.

Praktické tipy na Vianoce so svokrou

Existujú aj prípady dobrých vzťahov so svokrovcami, takže túto situáciu netreba zovšeobecňovať. Ale ak sa so svokrou naozaj „nemusíš“, prvá možnosť je vyriešiť to organizačne. Porozprávaj sa s partnerkou alebo partnerom, či svokra naozaj musí prísť na Štedrý večer. Veď je aj v jeho/jej záujme, aby ste Štedrý večer prežili v dobrej nálade a harmónii. Alternatívou môže byť napríklad spoločný obed na prvý alebo druhý vianočný sviatok.

 

Pozitívne očakávania

Ak svokra u vás musí byť (napr. ak žije sama a nemá s kým byť na Vianoce), premysli si svoje očakávania. Ak sa stresuješ už mesiac vopred a návšteve hneď vo dverách prejavíš nesympatie, hladkému priebehu večera to nepomôže. Pripusti možnosť, že napriek všetkému môže tento večer prebehnúť v pohode, a pokús sa pre to urobiť, čo je v tvojich silách. Potenciálne konflikty rieš s nadhľadom a humorom. Môžeš to brať ako tréning sebaovládania. Aj deťom tým dávaš dobrý príklad a ukazuješ im, že rodina má byť na sviatky spolu.

 

Komunikácia

K pohode prispeje aj to, ak si vopred vyjasníte, ako sa sviatky trávia vo vašej domácnosti. To má so svojimi rodičmi odkomunikovať tvoj partner. Napríklad ak sa u vás jedáva kapustnica, tak sa kvôli svokrovcom nebude jesť rybacia polievka. Hosť akceptuje zvyky hostiteľa. Ak však napr. svokra rada pečie špeciálny vianočný koláč, treba jej nechať priestor, kde aj ona môže niečím prispieť, obohatiť sviatky či vyniknúť, a ty budeš mať aspoň o jednu starosť menej s pečením. Človek je hneď spokojnejší, ak má pocit vlastnej užitočnosti. Svokrovcov môžeš zapojiť do hier s deťmi či nechať ich porozprávať rodinné zážitky z minulosti. Aj tu platí, že zdieľaná radosť je dvojnásobná radosť.

Vianoce s malými deťmi

Dieťa zmení svojim rodičom vnímanie nielen sviatkov, ale celého života o 180 stupňov. Všetko ti bude pripadať o niečo významnejšie, dôležitejšie a aj preto možno budeš chcieť mať prvé spoločné Vianoce dokonalé. Tak to však nefunguje.

Bábätká majú vlastný režim, preto zabudni na svoje tradície a vopred s partnerom zvážte reálnosť očakávaní. Nenarušte režim bábätka a prechádzku, spánok či kŕmenie robte v zabehnutých časoch. Aj samotný slávnostný večer vnímajte detskými očami. Pozorujte spolu blikajúce svetielka, hrajte sa s novými hračkami. Bábätku je jedno, či dodržíte vianočné tradície; pre neho sú dôležitejšie jeho vlastné rituály a emocionálna pohoda mamy a otca.

Praktické príklady pre mladých rodičov

Bábätká potrebujú ostať v rituáloch a zvyklostiach a Štedrý večer tomu treba prispôsobiť. Väčšie dieťa už vníma celkovú atmosféru a výnimočnosť tohto okamihu a bude rado, ak môže ísť niečo neskôr spať. Chceš, aby okolo seba videlo a do života si odnieslo, že sviatky (a nielen ony) sú o pokoji a láske.

 

Polož si otázku: Aké spomienky by malo mať tvoje dieťa na spoločné Vianoce? Možno si uvedomíš, že to najdôležitejšie pre dieťa je cítiť doma harmóniu a bezpečie. Pretože to je to, čo potrebuje a čo ho robí psychicky odolným v budúcnosti. A sa ak predsa len občas neovládneš – aj ty si len človek – komunikuj s ním o tom a neboj sa ospravedlniť.

Tipy na Vianoce Ako si ich užiť s rodinou i bez nej babatko

Vianoce bez detí

Čas je neúprosný a roky pribúdajú nielen tebe a tvojmu partnerovi, ale aj vašim deťom. Ani sa nenazdáte a z vašich ratolestí sú dospelí s vlastnými rodinami. S partnerom sa ocitáte v prázdnom hniezde a čakajú vás sviatky bez detí.

Aj keď sa ti bude zdať, že Vianoce odrazu stratili čaro a nemáš chuť tešiť sa z nich, skús sa premôcť. Zosobášili ste sa z lásky a sľúbili ste si zostať spolu v dobrom aj zlom až do smrti. Keď ste zvládli prvé roky manželstva (pravdepodobne bez detí), zvládnete aj tieto. Len si spomeň, ako ste Vianoce prežívali vtedy a neboj sa uvoľniť, smiať a radovať sa spolu aj po rokoch.

Praktické príklady pre mladých rodičov

Nezostaňte len pri spomínaní; po narodení detí ďalej pestujte svoj vzájomný vzťah. Deti sú s vami na určitý čas, ale s partnerom by ste mali byť spolu po celý zvyšok života. Veď aj deti vznikli z vašej vzájomnej lásky – tak si ju vážte a pravidelne ju obaja „polievajte“ ako ružu v kvetináči. Nespoliehajte sa na to, že prežije, keď ju odložíte do tmavého kúta pivnice, lebo potrebujete riešiť „dôležitejšie“ veci. Starajte sa o ňu ďalej, aj keď sa deti osamostatnia.

Vianoce s novým partnerom

Ak si čerstvo po svadbe, prvé vianočné sviatky s partnerom môžu byť ako so svokrou: obaja ste iní, naučení na iné jedlá, zvyky, tradície aj spôsob trávenia Štedrého dňa. Partner zvykne jesť hubovú polievku a ty kapustnicu, on sa napcháva celý deň a ty držíš pôst. Poobede chodí za kamarátmi, zatiaľ čo ty na cintoríne zapaľuješ sviečky. V jeho rodine každý dostáva jeden darček, v tvojej rodine sa štedrosti medze nekladú. Ak sa chcete vyhnúť vzájomným výčitkám po celý deň, dohodnite sa a vytvorte si vlastné tradície.

Praktické rady pre mladomanželov

Porozprávajte sa o svojich predstavách ešte pred sviatkami a nájdite spoločné kompromisy. Nemusí byť všetko dokonalé, hlavne nech je to o vás.

 

Aj tu platí to čo predtým: vyjasnite a zlaďte svoje očakávania a dohodnite sa na podstatných veciach. O kvalite vzťahu z dlhodobého hľadiska veľmi rozhoduje vzájomná komunikácia a schopnosť otvorene hovoriť o svojich pocitoch.

Vianoce osamote

Niekto je po rozvode, iný prišiel o manželského partnera, ďalší skončil v karanténe alebo uviazol v zahraničí. Nech už sú dôvody akékoľvek, sviatky osamote nemusia byť deprimujúce.

Ty sa poznáš najlepšie a vieš, čo ťa robí šťastným. Ako si predstavuješ príjemné Vianoce? Presne také sviatky si dopraj. Pokojné, šťastné, s jedlom, obľúbenými filmami, knihami či hudbou. Využi moderné technológie a spoj sa s blízkymi online. Nemusíš sa cítiť osamelo, všetko je o tom, ako nastavíš svoju myseľ.

Praktické tipy na Vianoce osamote

Ak si napríklad prišiel o svojho partnera nedávno a chceš tráviť sviatky osamote, aby si situáciu spracoval, neboj sa povedať svojim dospelým deťom, že chceš byť na Štedrý večer sám. Smútenie je dôležitá súčasť uzdravovania zo straty z blízkej osoby a tvoje okolie by to malo rešpektovať.

 

Aj sviatky osamote môžu byť strávené v harmónii a pohode – je to o tvojom vnútornom nastavení. Naplánuj si, ako ich budeš tráviť. Kreativita je vítaná. Pusti sa do niečoho, čo už dlho odkladáš, nauč sa novú zručnosť, alebo poslúž niekomu, kto je na tom horšie ako ty. Zlepši si náladu tým, že si dopraješ maličkosti, ktoré miluješ: voňavý kúpeľ, prechádzku v prírode či pokec s blízkou osobou.

 

Vždy je dobré mať v zálohe niekoho, o koho sa vieš oprieť v ťažkej chvíľke – aj keby len cez telefón či internet.

Vianoce v ponorke

Ponorka nemusí byť len vo vode, často ju máme aj vo svojich domácnostiach. V minulosti sme sa na Vianoce tešili práve pre čas, ktorý sme mohli konečne stráviť s rodinou. Po takmer dvoch rokoch s koronavírusom sa však situácia zmenila. Mnohí rodičia pracujú z domu, veľa detí trávilo prevažnú časť roka na dištančnom vzdelávaní, a tak to, čo bolo kedysi vzácne, je teraz každodennou rutinou. Spoločného času už trávite viac než dosť a možno u vás dokonca vládne už spomínaná ponorka. Aj tie najlepšie vzťahy dostanú zabrať, ak sú ľudia spolu non-stop.

Skúste si ako rodina ešte pred sviatkami naplánovať, ako odlíšiť bežné dni od sviatočných, aby ste si naozaj užili tieto Vianoce v radosti, pokoji a mieri.

Praktické tipy na Vianoce bez ponorky

Počas sviatkov prelomte každodenný stereotyp a naplánujte si niečo netradičné, čo ako rodina nerobievate. Zahrajte si nejakú bláznivú hru, choďte na výlet, nájdite sneh a postavte snehuliaka, vyrobte kŕmidlá a odneste ich aj so semiačkami do lesa, skladajte puzzle, naučte sa spolu vianočné koledy a zaspievajte ich rodine alebo susedom. Možno sa spolu nasmejete ako už dávno nie.

Spracované podľa materiálu pripraveného Slovenskou asociáciou koučov

Chceš sa o tom porozprávať?

Ak v tejto oblasti s niečím zápasíš, potrebuješ radu či podporu, napíš nám. Jeden z našich e-koučov ti rád pomôže.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.
Zdieľaj
Prepošli