Domov > Čo sa nám nepáči na Veľkej noci?

Čo sa nám nepáči na Veľkej noci?

Čo sa nám nepáči na Veľkej noci?
Doba čítania: 2 min.

Veľká noc nie je príjemná. Nie je o rozkošnom bábätku ako Vianoce. Tie si obľúbi každý – šťastný pôrod, zdravé novorodeniatko, anjeli a pastieri, hviezda a mudrci s darmi. Vianočný príbeh obsahuje všetky prvky veľkolepého eposu vrátane zázrakov a dramatickej záchrany pred nebezpečným Herodesom. Pekné však?

Ale Veľká noc je o mužovi, ktorý bol brutálne a ponižujúco popravený. To nie je pekné. A pre všetku tú krv a násilie to rozhodne nie je vhodné pre divákov do 15 rokov. Takéto filmy sú dnes síce pre mnohých príťažlivé, no je nám jasné, že vznikli v štúdiu. Ježišov príbeh sa však naozaj udial. Pred svojou smrťou povedal dokonca svojim učeníkom šokujúcu vetu, aby pili jeho krvi a jedli jeho telo. Chápem, že ich tým vyzval k účasti na jeho nadchádzajúcej obeti. Ale úprimne povedané, znie to dosť strašidelne. Je to celkom iný obraz ako vianočná scéna s jasličkami.

Rušivý príbeh Veľkej noci

Na Veľkej noci pôsobí rušivo aj niečo iné. Nie je to vôbec šťastný príbeh. Ježiš počas svojho života prešiel mnohým utrpením a smútkom. Zažil tvrdé odmietnutie, bol nevinný a predsa odsúdený na smrť. Je a bude to vždy nepochopiteľné.

Samozrejme, Ježiš si počas svojho života na zemi užil aj chvíle radosti a šťastia. Ale prišiel na planétu, ktorú stvoril, medzi svojich… a viem si predstaviť, že každý deň cítil hlboký žiaľ nad hrozným stavom sveta a ľudí, ktorých miloval.

Veľkonočné zvyky: vajíčka, zajkovia či dovolenka?

Ako teda dnes slávime Veľkú noc smrti a obety? Symbolmi, ktoré túto krutosť zmierňujú: kuriatkami, zajačikmi a veselými, farebnými vajíčkami. Veľká noc je aj o novom živote. Všetky tieto šťastné symboly a naše veľkonočné zvyky na to poukazujú. Nie je náhoda, že Veľká noc je aj sviatkom jari, keď sa celá zem prebúdza zo zimného spánku. Ale nemalo by to byť o niečom viac?

Veľká noc dôležitejšia než Vianoce

Vianoce sú dôležité, pretože sú začiatkom príbehu. Ale bez Veľkej noci by boli Vianoce bezcenné. Rýchlo by upadli do zabudnutia a my by sme žili vo večnej zime, tak ako krajina Narnia zakliata bielou čarodejnicou.

V pravoslávnej cirkvi sa Veľká noc oslavuje viac ako Vianoce, pretože je vyvrcholením kresťanskej viery. Aj ja verím, že to tak má byť.

Namiesto toho, aby sme Veľkú noc vnímali ako príjemný predĺžený víkend, my kresťania by sme sa mali vrátiť k tomu, že je to svätý deň. Veď práve Ježišova svätosť nám dáva nový život, vzkriesenie, ktoré si pripomíname na veľkonočnú nedeľu.

Moja Veľká noc

Túžim po tom, aby to bol sviatok, ktorý prekoná Vianoce. Nie darčekmi, jedlom či veľkolepou výzdobou. Mal by to byť deň úprimnej radosti, podobný štadiónu plnému nadšených fanúšikov, ktorí skáču od radosti, pretože ich tím vyhral.

Pravdou je, že sme vyhrali spolu s Ježišom! Na Veľkú noc my, čo v neho veríme, oslavujeme víťazstvo, ktoré ďaleko predčí akýkoľvek športový zápas; radujeme sa z oslobodenia, ktoré nám daroval, keď zvíťazil nad hriechom. Boli sme mŕtvi a teraz žijeme! Toto víťazstvo si zaslúži extravagantnú, radostnú oslavu.

V mojej obľúbenej piesni sa spieva: „Boh ma zbavil všetkých hriechov, pribijúc ich na kríž Kristov. Neťaží ma už ich váha, moja duša chváli Pána!“ Veľakrát sa mi pri spievaní týchto riadkov chcelo skákať hore-dolu a jasať ako na futbalovom zápase.

Škoda, že takúto veľkonočnú tradiíciu u nás zatiaľ nemáme.

Chceš sa o tom porozprávať?

Ak v tejto oblasti s niečím zápasíš, potrebuješ radu či podporu, napíš nám. Jeden z našich e-koučov ti rád pomôže.

Ak sa stránka nenačíta, povoľ vo svojom prehliadači javascript.
Zdieľaj
Prepošli